• Milline näeb välja vahuveini valmistamine?
Vahuvein on üldnimetus veinile, milles leidub süsinikdioksiidi, mis teeb joogi kihisevaks. Vahuvein on enamasti kas valge või roosa, aga leidub ka punaseid vahuveine. Rohkem tuntakse ja valitakse erinevaid vahuveine järgmiste spetsiifiliste nimede all, mis sõltuvad selle valmistamispiirkonnast ja -meetodist:
• Šampanja. Kahtlemata tuntuim vahuvein, mida toodetakse vaid Champagne'i piirkonnas Prantsusmaal traditsioonilisel ehk šampanjameetodil. Peamised viinamarjasordid šampanja valmistamisel on Pinot Noir, Chardonnay ja Pinot Meunier.
• Crémant. Kõik ülejäänud Prantsusmaal šampanjameetodil toodetud vahuveinid väljaspoolt Champagne piirkonda kannavad nime Crémant.
• Prosecco. Itaalias, Venetos toodetud vahuvein, mis on valmistatud Glera viinamarjast. Alates 2020. aastast on lubatud valmistada ka Prosecco Rose`d, kuhu tohib lisada kuni 15% Pinot Noir viinamarja.
• Cava. Cavaks nimetatakse Hispaanias toodetud vahuveine, peamiseks tootvaks piirkonnaks on Kataloonia. Cavat valmistatakse Champagne'i meetodil, aga selle valmistamiseks kasutatakse teisi viinamarjasorte kui Prantsuse Champagne'is. Enim kasutatavad Cava viinamarjasordid on Macabeo, Parellada ja Xarel-lo.
• Franciacorta. Itaalias, Lombardias toodetud premium vahuvein, mida valmistatakse traditsioonilisel meetodil.
• Millistel meetoditel valmistatakse vahuveini?
Vahuveini valmistamiseks on mitu meetodit, sealhulgas kuulsaimad on traditsiooniline ehk šampanjameetod ja charmat meetod.
• Traditsiooniline meetod: seda nimetatakse ka "šampanjameetodiks", kuna seda meetodit kasutatakse Prantsusmaal Champagne'i piirkonnas šampanja tootmiseks. Šampanjameetod hõlmab kaheastmelist kääritamisprotsessi, kus vein kääritatakse esmalt vaatides ning seejärel villitakse, lisades pärmi ja suhkrut. Teine kääritamine toimub pudelis, mille käigus tekivad mullid. Seejärel laagerdatakse veini settel mitu kuud või aastat, enne kui sete eemaldatakse ja pudel korgitakse.
• Charmat-meetod: see on üheastmeline kääritamisprotsess, kus vein kääritatakse terasvaadis ja villitakse seejärel surve all. Seejärel laagerdatakse veini lühemat aega, enne kui see korgitakse. Charmat meetod on kiirem ja odavam kui traditsiooniline šampanjameetod.
Vahuveini tootmiseks on muidugi veel ka palju teisi meetodeid.
• Millal tarbitakse vahuveini?
Vahuveini nauditakse tihti pidulikel tähtpäevadel klaase kokku lüües, näiteks aastavahetusel, sünnipäevadel ja muudel pidupäevadel. Vahuvein on ka eelistatud jook, kui soovid lisada mõne luksuse elemendi oma igapäevaellu või luua romantilist õhkkonda. Vahuveini serveerimisel on alati oluline meeles pidada, et jook tuleb enne serveerimist jahutada. Kui kodus pole piisavalt vahuveini klaase, siis suurepärane alternatiiv vahuveini serveerimiseks on valge veini klaas.
• Millised on populaarsed veinimajad?
Veinisõber veinipood toob maale kvaliteetseid vahuveine järgmistest veinimajadest: Simonsig, Cattin, De Stefani, Masottina, De Sousa, Nadal, Roebuck, Tribault.
Saad olla kindel, et vahuvein tuleb otse tootjalt. Kui vajad vahuveini valimisel nõu, siis võta julgelt ühendust Veinisõbra sommeljeedega, kes aitavad valida täpselt Sinu soovidele vastava veinielamuse: [email protected]